Deizolācija. Par Bezgalīgo.

2021. gads gandrīz ir galā. Teju divi gadi, kas pavadīti izolācijā un digitālajās platformās. Mēs dzīvojam pastāvīgas komunikācijas laikmetā, taču vientulība un skumjas iezīmē pārāk daudzu cilvēku dzīvi. Vai mēs patiešām dalāmies savos priekos un bēdās? 

Mākslas pamatā ir mākslas radītāja un mākslas saņēmēja apvienošanās akts. Pandēmijas laikā, samazinot aktīvās dzīves apgriezienus, mēs meklējām tikšanos tieši mākslas pasaulē. Mēs tiecāmies pēc pārpasaulīgā, pēc bezgalīgā.

Kā būt kopā — ir jautājums, kuru skaudri izvirza pandēmijas krīze. Tā prasa radikāli un ar iztēli pārvērtēt kopā būšanas formas, liek apzināties, ka tieši kopābūšana galu galā ir izšķiroša pilnvērtīgi laimīgai cilvēka dzīvei. 

Pandēmija dziļi skāra arī sabiedrības struktūru, iztukšoja publiskās telpas un veicināja iekapsulēšanos privātajā un individuālajā sfērā. Kā atjaunot kopābūšanu? Kā de-izolēties?

Arī mēs koncertzāles “Lielais dzintars” komanda un festivāla “Liepājas Mākslas forums” veidotāji arvien meklējam radošus ceļus un formas, kā tikties un būt kopā ar jums. Festivāls ir šāda iespēja un labprāt to izmantosim! Esam izveidojuši jums mūsdienu mākslas atklājumu svētkus, kas šogad notiks ne tikai koncertzāles grandiozajās telpās, bet jau četrās dažādās pilsētas vietās. 

Apdomājot izolācijas jēdzienu, koncertzāles mākslas telpā atklāsim kuratores Astrīdes Rogules  un  Latvijas izcilo vizuālās mākslas meistaru veidotu mākslas izstādi “Izolācija”.  Beļģu horeogrāfe un dejotāja Lizbeta Gruveza izdejos franču komponista, sapņotāja Debisī smalkās mūzikas partitūras. 

Īsti jaunatklājumi mūs sagaida grandiozā laikmetīgās vokālās mūzikas koncertā, kur visu varošais “Latvijas Radio koris” un franču diriģents Rolāns Erebedjāns (Roland Hayrabedian) ar ungāru komponista Ģērģa Ligeti mistisko skaņdarbu “Lux Aeterna” pacels mūsu garu kosmiskās orbītās. Caur Latvijā vēl nekad neskanējušā, fascinējošā libāniešu komponista Zada Multakas (Zad Moultaka) skaņu pasauli iepazīsim arī seno ēģiptiešu nāves rituālu.

Franču mūsdienu mūzikas grandi — mistiķis Olivjē Mesiāns un Pjērs Bulēzs izskanēs belģu kameransambļa “Het Collectief” izsmalcināto mūziķu rokās.

Liepājnieku iemīļotajā Kultūras namā “Wiktorija” sadarbībā ar daudzpusīgo “Riga International Film Festival” esam izveidojuši jums kino dienu! Trīs spēcīgi mākslas autorkino par mūžības un vispārcilvēciskām tēmām, kas vientulības un vienaldzības laikmetā jūs noteikti neatstās vienaldzīgus!

Pirmo reizi pēc ilgiem laikiem pilsētas bijušajā kultūras namā “Kursa”, kas nenogāžami slejas pašā jūras krastā, notiks divi muzikāli notikumi — džeza un fusion grupas “Lupa” koncerts ar mūsdienīgi aizraujošu skanējumu un viegli nostaļģiska ballīte-diskotēka “Aldis Ermanbriks” — kādreiz populārā 70. un 80. gadu Latvijas Televīzijas raidījuma “Varavīksne” replika. Žurnālists, mūziķis un ierakstu kolekcionārs Aldis Ermanbriks dziļajos padomju laikos iepazīstināja skatītājus ne tikai ar Latvijas estrādes jaunumiem, bet arī atklāja mums Rietumu populārās mūzikas talantu aizraujošās kompozīcijas, kas mums, aiz dzelzs priekškara dzīvojošajiem, bija gluži kā salds aizliegtais auglis. Padomju laika kultūras nams un padomju laika zelta repertuārs karstā ballītē!

Bērniem un vecākiem esam sarūpējuši vairākus aizraujošus notikumus – horeogrāfes, dejotājas un režisores Kristīnes Brīniņas veidoto dokumentālo dejas izrādi “Izdzīvot bērnus”, kā arī kustību klasi “MOveMENT” un talantīgā režisora Ģirta Šoļa interpretāciju par Ērika Kestnera pasaules slaveno darbu “Mazais cilvēks” Liepājas Leļļu teātra iestudējumā.

Sanāksim kopā savā de-izolācijā!

Liepājas Mākslas foruma 
Mākslinieciskā vadītāja
Baiba Bartkeviča