LMF NOSLĒGUMS. MESIĀNS, BULĒZS. HET COLLECTIEF“

Liepājas Mākslas forumu” noslēgs franču mūsdienu mūzikas grandi. Mistiķis Olivjē Mesiāns un Pjērs Bulēzs izskanēs belģu kameransambļa “Het Collectief” izsmalcināto mūziķu rokās.

Koncerta programmā “Het Collectief” piedāvās vienu no nozīmīgākajiem divdesmitajā gadsimtā radītājiem darbiem – franču komponista Olivjē Mesiāna (Olivier Messiaen) “Kvartetu laika galam” (Quartet for the End of Time).
Šo apokaliptisko muzikālo vīziju dziļi reliģiozais Mesiāns komponējis 1941. gadā, atrodoties ieslodzījumā Silēzijas karagūstekņu nometnē “Stalag VIII”. Iespaidojies no šaušalīgajiem apstākļiem, komponists par iedvesmas avotu izvēlējās bībelisko apokalipsi, kā rezultātā šajā neprastajā un grandiozajā skaņdarbā Mesiānam izdevies sapludināt laika un telpas izpratni. Skaņdarbs apvieno ģeniālus, unikālus harmoniskus un ritmiskus paņēmienus, tostarp bieži vien ārkārtīgi lēnus tempus.
“Arī apvienībai “Het Collectief” “Kvartetu laika galam” izpildīšana joprojām ir elpu aizraujoša pieredze. Mūs arvien dziļi aizkustina šajā darbā nestais universālais un mistiskais vēstījums,” uzsver kolektīva dalībnieki.

Kā prelūdija Mesiāna darbam izskanēs viena no viņa ietekmīgākā studenta, Pjēra Bulēza (Pierre Boulez), daiļrade. Vien divdesmit gadu vecumā Bulēzs sarakstīja Sonatīni flautai un klavierēm. Šis darbs ir piesātināts ar novatoriskākajiem kompozīcijas paņēmieniem, un to ir īpaši sarežģīti izpildīt gan instrumentāli, gan attiecībā uz tā daļu savstarpēju saskaņošanu. Reizēm šķiet, ka Bulēzs šo bezrūpīgo nosaukumu darbam piešķīris ironizējot. Taču pēc milzīgu tehnisko izaicinājumu pārvarēšanas atklājas viegls un daudzveidīgs skaņdarbs, un izpildītāji var nodoties zibensātriem dubultajiem kanoniem un darba ārkārtīgi plašajai krāsu paletei.
Bulēzs bija arī viens no elektroniskās mūzikas pionieriem. Viņa darbs “Dialogue de l’ombre double” (1985) ir spilgts piemērs: klarnetista iepriekš veikts ieraksts tiks atskaņots sešos skaļruņos, kas izvietoti dažādās vietās koncertzālē. Koncerta laikā klarnetists klātienē veido dialogu pats ar savu elektronisko “ēnu”, radot neatkārtojamu akustisko pieredzi klausītājiem — dēkaiņiem.

Par kolektīvu: Pirms 23 gadiem Briselē dibinātais kvintets “Het Collectief” drosmīgi nojauc robežas starp tradicionālo, laikmetīgo un seno mūziku. Izmantojot neierastu stīgu, pūšamo instrumentu un klavierspēles apvienojumu, pieci meistarīgie mūziķi, dēvēti arī par “klasiskās mūzikas huligāniem”, ar emocionāli krāšņo spēles stilu un izkopto meistarību valdzina klausītājus visā pasaulē.

Savā repertuārā “Het Collectief” atgriežas 2. Vīnes skolā, kur meklējamas modernisma saknes. Sākot no šiem stabilajiem pamatiem, grupa pēta nozīmīgus divdesmitā gadsimta repertuāra skaņdarbus, tostarp jaunas un klaji eksperimentālas tendences. Apvienojot drosmīgu mūsdienu un tradicionālo repertuāru ar senās mūzikas adaptācijām, grupa rada īstu, neapvaldāmu emociju vētru.
Līdzās daudziem koncertiem Beļģijā “Het Collectief” regulāri uzstājas koncertzālēs arī ārvalstīs, tostarp Nīderlandē, Francijā, Apvienotajā Karalistē, Šveicē, Vācijā, Polijā, Austrijā, Spānijā, Maltā, Kiprā, Ukrainā, Dienvidamerikā (Peru un Brazīlijā) un Āzijā (Honkongā). Šī būs apvienības trešā viesošanās Liepājas koncertnamā.

Plkst. 16.00 koncertzāles 2. stāva galerijā aicinām uz muzikologa Dāvja Enģeļa vadītu pirmskoncerta sarunu.

INFORMĀCIJA APMEKLĒTĀJIEM:Apmeklējot pasākumu, pie ieejas lūgsim uzrādīt covid-19 sertifikātu, kas apstiprina personas vakcināciju pret covid-19 vai minētās infekcijas pārslimošanu. Tāpat lūgsim uzrādīt arī personu apliecinošu dokumentu un pasākuma ieejas biļeti. Pasākuma laikā sejas aizsargmaskas nav jālieto.

Biļetes: no 10,00 eiro. Pasākumam tuvojoties, biļešu cena var tikt mainīta. Pasākums paredzēts pieaugušo auditorijai. Uz pasākumiem, kas paredzēti pieaugušo auditorijai, bērni līdz 5 gadu vecumam var netikt ielaisti.
Norises vieta: Lielā zāle, koncertzāle “Lielais dzintars”
Norises ilgums: 1 stunda 30 minūtes
Organizē: Lielais dzintars
Atbalsta: Liepājas pašvaldība un Valsts Kultūrkapitāla fonds

Atlaides:
Skolēniem, studentiem, pasniedzējiem, pensionāriem – 25%
Personām ar I un II grupas invaliditāti, kā arī viņu pavadoņiem – 50%
Ģimenes biļetes 1 vai 2 pieaugušie + 2 bērni (vai vairāk) – 25% (pieejama tikai kasēs).
Apmeklējot koncertu, apmeklētājam ir jāuzrāda atlaidi apliecinošs dokuments.

Grupu biļetes:
10-30 personas – 20%
30 un vairāk personas -25%