Ne – noteiktība

Šajos neparastajos laikos nāk prātā slavenā amerikāņu profesora, matemātiķa Džona Alensa Polosa (John Allen Paulos) teiktais: “Vienīgā noteiktība šai dzīvē ir nenoteiktība”. Šie pravietiskie vārdi pandēmijas apstākļos skan īpaši patiesi un ne – noteiktība kļūst par mūsdienu mākslas festivāla “Liepājas Mākslas forums” pielāgotās programmas “pamatkārtu”. Tie atgādina un no jauna liek apjaust cik nenoteikta, neparedzama un mainīga ir cilvēkam atvēlētā dzīve. Cik neparedzami virzās notikumi un cik relatīva ir to ilgtspēja. Taču, pieņemot šos noteiktos nenoteiktības nosacījumus, varbūt tomēr varam to ieraudzīt kā lielu iespēju lauku – izvērtēt, transformēt vai pārdefinēt lietas un parādības, kas skar mūs visus, domāt, kāda ir jēgpilna dzīveun, kā tādu sasniegt.

Mākslinieki un viņu darbi ir sabiedrības gara un dvēseles antenas, kas uztver, pārraida un tulko notiekošo jaunās mākslinieciskās formās. “Liepājas Mākslas foruma” mākslinieki šajā festivālā aicina domāt ekoloģiski, sociāli atbildīgi, viņi skar mums visiem aktuālas tēmas – vientulības neiespējamība, kolektīvā sadarbība, līdzās pastāvēšanas dažādās formas, utopija – distopija, solidaritāte un empātija. Viņu darbi ir spēcīgi savā saturā un formā, ekstravaganti un kaleidoskopiski.

Šāda mēroga pārmaiņas ievieš korekcijas un mūs piespiež pārskatīt vērtības un ideālus, arī cilvēcisko dabu, kas tomēr ar vitālu spēku tiecas (iz)dzīvot ar jauniem risinājumiem, tikšanām un perspektīvām. Ārkārtīgi priecājamies, ka arī šādos apstākļos esam spējuši īstenot iecerētās programmas vērienu un blakus Palestīnas neatkarīgā kino demonstrēšanai, amerikāņu
trombonista Tomasa Mūra (Thomas R. Moore) ekstravagantā Štokhauzena mūzikas interpretācijai, šī gada festivālā piedzīvosim arī pasaules pirmizrādi deju izrādei “Klavieres dejo Debisī”, kas tapusi sadarbībā ar Aviņonas teātra festivālu, Klaras festivālu, Ženēvas Laikmetīgās dejas asociāciju, Karalisko Flāmu teātri, Freiburgas teātri un citām nozīmīgām Eiropas kultūras organizācijām.

“Liepājas Mākslas forums” ielūdz uz vienpadsmit dažādiem notikumiem – dejas izrādēm, mākslas izstādi, dzejas diskotēku, radošu darbnīcu jauniešiem, diskusiju, avangarda kamermūzikas koncertu, filmu vakaru, teātra izrādi bērniem un vecākiem, kā arī neparastu multimediālu koncertu. Tiksimies ar māksliniekiem no Latvijas, ASV, Beļģijas, Francijas un Palestīnas.

“Liepājas Mākslas forumu” ar Valsts kultūrkapitāla fonda un Liepājas pašvaldības finansiālu atbalstu organizē Liepājas koncertzāle “Lielais dzintars” sadarbībā ar Latvijas Laikmetīgās mākslas centru, Gētes institūtu Rīgā, Beļģijas laikmetīgās dejas apvienību “Voetvolk”, interneta žurnālu “Satori”, “Haifas Neatkarīgo filmu festivālu” (Haifa Independent Film Festival), biedrību “Cita Abra” un izdevniecību “Liels un mazs”.

Baiba Bartkeviča,
“Liepājas Mākslas foruma” mākslinieciskā vadītāja