Transformeri. No Reiha līdz Radiohead

26.09. SESTDIENA 18.00

Pirmatskaņojums. Programma radīta īpaši Liepājas Mākslas forumam

Koncerts “Transformeri. No Reiha līdz Radiohead” būs tosta uzsaukšana mūzikas un izpildītājmākslas karnevāliskumam, ekstravagancei un kaleidoskopiskumam. Gan mūzika, gan paši izpildītājmākslinieki mainīsies, pārmainīsies, samainīsies un transformēsies. Šajā koncertpogrammā viņi parādīsies kā sava veida multi-tasking supermeni – skatāmi no visām pusēm un lenķiem, redzami visā mūsdienu izpildītājmākslinieku daudzveidībā.

Izpildītājmākslinieks 21. gadsimtā. Kas tas ir – misionārs, izklaidētājs, gids, mentors, iedvesmotājs, jokdaris? Taisnības labad jāsaka – pa kripatai no katra. Vēsturiski tā loma bijusi dažāda – no komponista-izpildītāja līdz zvaigznei-elkam – kuru par tādu veidojusi gan pati mūzika, gan vēsture. Mūsdienās komponistu brīvā griba, aicinājums un vīzija ir devusi izpildītājmāksliniekiem izpausmes eklektikas, skanējuma karnevāla, skanošo ideju sablīvējuma un pārblīvējuma iespējas. Un ko izpildītājmākslinieks? Viņš ir šo procesu galvenais pārraidītājs, uztverot, saklausot, saprotot, mainoties, pārvēršoties, reformējot un rekonstruējot sevi, lai nodotu šo dažādību visumam.

Uz skatuves – nepieradinātais pašmāju pianists un profesors Juris Žvikovs un vieni no spožākajiem un progresīvākajiem Latvijas jaunās paaudzes situminstrumentālistiem Elvijs Endelis un Mikus Bāliņš. Vairāku starptautisku pianisma konkursu laureāts ar bagātīgu koncertu pieredzi visā pasaulē Žvikovs plaši pazīstams ar saviem neparastajiem skaņdarbu atskaņojumiem preparētām klavierēm (saspraužot naglas, uzgriežņus un dzēšgumijas starp stīgām, tās var padarīt par sitamo instrumentu), kā arī augsti novērtātajiem koncertiem un   meistarklasēm pasaules mūzikas augstskolās. Savukārt talantīgie sitaminstrumentālisti – Endelis un Bāliņš, kas abi marimbas spēlē sitaminstrumentālistu ansamblī “Perpetuum Ritmico”, nominēti Lielajai mūzikas balvai kategorijā “Gada koncerts”, kā arī ieguvuši augstas godalgas vairākos starptautiskos konkursos. Mūziķi regulāri sadarbojas ar nozīmīgākajiem Latvijas orķestriem. Elvijs Endelis ir Latvijas Nacionālās Operas un baleta orķestra mūziķis, Mikus Bāliņš – Latvijas Nacionālā Simfoniskā orķestra mūziķis.

Programmā izskanēs 20. un 21. gadsimta mūzikas trasformētāji: Stīvs Reihs (Steve Reich), Luiss Andrīsens (Louis Andriessen), Deivids Lengs (David Lang) un Džūlija Volfa (Julia Wolfe), grupa Radiohead, Fransuā Sarāns (Francois Sarhan), Morics Egerts (Moritz Eggert), Maike Nasa (Mayke Nas), Vikija Reja (Vicky Ray), Pjērs Jodlovskis (Pierre Jodlowski).

Mākslinieki:

Juris Žvikovs, klavieres
Elvijs Endelis, marimba
Mikus Bāliņš, marimba

Ipaša pateicība programmas tapšanā: Marinai Gribinčikai un Rīgas Doma Kora Skolai;

Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijai

PROGRAMMA:
Stīvs Reihs (Steve Reich)
– “Clapping music”
Atskaņo Elvijs Endelis, Mikus Bāliņš un Juris Žvikovs 
Radiohead” – “YOU” Christopher O’Riley pārlikums klavierēm
Spēlē Juris Žvikovs
Stīvs Reihs (Steve Reich) – “Electric counterpoint” /Fast, Slow, Fast/
Spēlē Elvijs Endelis un Mikus Bāliņš
Maike Nasa (Mayke Nas) – “DIGIT#2” 
Spēlē Elvijs Endelis un Mikus Bāliņš
Džūlija Volfa (Julia Wolfe) – “East Broadway”
Spēlē Juris Žvikovs
Vikija Reja (Vicki Ray) – “Jugg(ular)ing”
Spēlē Elvijs Endelis, Mikus Bāliņš un Juris Žvikovs
Fransuā Sarāns (Francois Sahran) – “Homework”
Atskaņo Elvijs Endelis
Pjērs Jodlovskis (Pierre Jodlowski) – “Typology no. 1” 
Spēlē Juris Žvikovs
Deivids Lengs (David Lang) – “The So-Called Laws of Nature: part III”  
Spēlē Elvijs Endelis un Mikus Bāliņš
Morics Egerts (Moritz Eggert) – “One Man Band II” 
Spēlē Juris Žvikovs
Luiss Andrīsens (Louis Andriessen) – “Workers Union” /fragments/
Spēlē Elvijs Endelis, Mikus Bāliņš un Juris Žvikovs

Norises ilgums: aptuveni 1 stunda un 30 minūtes
Biļetes: sākot no 10,00 eiro.  Pasākumam tuvojoties, biļešu cena var tikt mainīta. 
Norises vieta: Lielā zāle
Organizē: Lielais dzintars
Atbalsta: Liepājas pašvaldība un Valsts kultūrkapitāla fonds