LMF noslēguma koncerts. Galaktiskais ceļojums ar Štokhauzenu

27.09. SVĒTDIENA 17.00

“Hipnotiskais, instalācijai līdzīgais rezultāts bija kā filma “Zvaigžņu kari”, kas izlaista caur avangarda filtru” [Laikraksts “Keskisuomalainen”]

“Iespaidīgs, skaists galaktiskais ceļojums!” [klausītāja reakcija pēc koncerta Gentē, Beļģijā]

“Ir grūti vārdos aprakstīt, cik uzmundrinoša un aizraujoša bija šī izrāde. Verpūsta video mūs vienā brīdī ieved kosmiskā bezgalībā, bet citā it kā sašaurina līdz kaut kam bezgalīgi mazam, šķidrumā peldošam. Tas bija tā it kā es dzirdētu Štokhauzena “Oktophonie” atkal pirmo reizi, līdz sirds dziļumiem brīnišķīgi!” – komponists Saimons Kamingss (Simon Cummings)

Festivāla noslēguma koncerts ir amerikāņu izcelsmes trombonista Tomasa Mūra un nīderlandiešu video mākslinieka Klāsa Verpūsta ekspansīva audiovizuāla darba rezultāts, kuru abi mākslinieki radījuši ar maksimālu cieņu pret 20. gadsimta spilgtā komponista, inovatora Karlheinca Štokhauzena paveikto. Koncerts ir iespēja vienlaikus dzirdēt divus Štokhauzena šedevrus – Signale zur Invasion (1992) un Octophonie (1991), kas ir daļa no monumentāla 7 dienu operas cikla Dienstag aus Licht. Šajā koncertā filmu režisors Klāss Verpūsts piedāvā grandiozas kustīgas video formas, kas it kā aprij trombonistu Tomasu Mūru, kurš savukārt kustas un spēlē nevis, kā ierasts, uz skatuves, bet gan skatītāju vidū.

Karlheincs Štokhauzens (Karlheinz Stockhausen) bija radikāls, ārkārtīgi svarīgs, bet tajā pašā laikā arī pretrunīgi vērtēts inovators. Viņš ir arī viens no vissvarīgākajiem pagājušā gadsimta muzikālajiem prātiem. Viņa elektroniskā mūzika iedvesmojusi vairākas mūziķu paaudzes, arī ārpus tā sauktās mākslas mūzikas jomas. Viņš pārkāpa noteikumus un šķērsoja robežas. Viņa mūzika bija ārkārtīgi sarežģīta, taču vienlaikus arī jutekliska un saistoša. Džons Lenons un Pols Makartnijs bija Štokhauzena fani (klausieties skaņdarbu Revolution # 9), tolaik jaunā Bjorka rakstīja viņam vēstules, un šķiet, ka arī Mobijs novērtē vācu skaņu burvja graujošo māksliniecisko raksturu.

Mākslinieki ar šo koncertu uzstājušies Beļģijā, Ukrainā, Lielbritānijā, Amerikas Savienotajās valstīs un Somijā. Latvijā trombonists Tomass Mūrs viesosies pirmo reizi, bet video mākslinieka Klāsa Verpūsta sniegums pērn bija redzams “Liepājas Mākslas foruma” atklāšanas koncertā – “Mortons Feldmans. Guļošais koncerts”.

Mākslinieki: 

Tomass Mūrs (Thomas R. Moore), trombons

Klāss Verpūsta (Klaas Verpoest), video

Patriks Delžs (Patrick Delges), Centre Henri Pousseur, skaņu inženieris 

Pasākums paredzēts pieaugušo auditorijai. Uz pasākumiem, kas paredzēti pieaugušo auditorijai, bērni līdz 5 gadu vecumam var netikt ielaisti.

Norises ilgums: aptuveni 1 stunda
Biļetes: sākot no 10,00 eiro.  Pasākumam tuvojoties, biļešu cena var tikt mainīta.
Norises vieta: Lielā zāle
Organizē: Lielais dzintars sadarbībā ar Muziekcentrum De Bijloke Gent un Centre Henri PousseurAtbalsta: Liepājas pašvaldība un Valsts kultūrkapitāla fonds