Izstāde “Nenorunātās tikšanās. 3. pietura”

25.09. PIEKTDIENA 17.00 LMF. Izstādes “Nenorunātās tikšanās. 3. pietura” atklāšana

Šī izstāde Liepājā ir 3. pietura projekta “Nenorunātās tikšanās“ trajektorijā, kuru Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs attīstījis vairāku gadu garumā un kas pievēršas zinātniskās fantastikas ietekmes apzināšanai Latvijas kultūrtelpā gan pagājušā gadsimta otrajā pusē, gan mūsdienu mākslas teritorijā. Izstādes nosaukums aizgūts no savā laikā plaši pazīstamo zinātniskās fantastikas autoru – brāļu Strugacku tāda paša nosaukuma stāstu krājuma, kas izdots Rīgā 1987. gadā. 

“Lielā dzintara” ēkā, kuras arhitektūra iztēlē ļauj veidot atsauces uz zinātniskās fantastikas zonai piemītošu tēlu sistēmu, tiks izstādīt četru mūsdienu mākslinieku – Ievas  Balodes, Kristapa Epnera, Viktora Timofejeva, Artura Virtmaņa – darbi. Tie visi īpaši radīti šim projektam un bijuši skatāmi tā iepriekšējās pieturās –  izstādē “Nenorunātās tikšanās. Kosmiskā eksistence“ Den Frie mākslas centrā Kopenhāgenā 2019. gada septembrī un izstādē “Nenorunātās tikšanās” LNMM izstāžu zālē “Arsenāls” 2019./2020. gada ziemā.

Līdzīgi kā dažādos vēstures sastrēguma punktos arī šobrīd, kad apkārt notiekošais brīžiem atgādina neticama stāsta ekranizāciju, pieaug interese par zinātnisko fantastiku, kas piedāvā gan progresīvas utopijas, gan provocē ar biedējošām distopijām. Šī tendence rod atspoguļojumu arī mūsdienu mākslinieku darbos, kuros, iztēlojoties alternatīvas nākotnes iespējas, iezīmējās arī šobrīd aktuāli feminisma, ekoloģijas un politikas jautājumi. Tā arī izstādē redzamo mākslinieku darbi aicina domāt gan par ekoloģiskās katastrofas draudiem, tehnoloģiju mijiedarbību ar cilvēcisko un pārvērtēt tradicionālo dzimumu lomu pozicionējumu.  Kā arī apjaušot, kā pagātnes utopijas atbalsojās mūsdienās, tie mudina atsegt virkni līdzību un likumsakarību, gan iezīmējot atšķirīgus diskursus un sistēmas, kuru ietvaros funkcionē mūsdienu sabiedrība, gan apzinot veidus, kā tiek iztēlotas iespējamās nākotnes.

Projekta “Komunalka Community” satelītprogrammu izstādē “Nenorunātās tikšanās. 3. pietura” realizē Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs sadarbībā ar Gētes institūtu Rīgā. Projektu atbalsta Vācijas Federatīvās Republikas Ārlietu ministrija.

Izstādes mākslinieki:
Ieva Balode (Rīga),
Kristaps Epners (Berlīne/Rīga),
Viktors Timofejevs (Ņujorka),
Arturs Virtmanis (Ņujorka) 

Ap pulksten 17.45 izstādes atklāšanu papildinās mākslinieku Ievas Balodes un Maksima Šenteļeva veidotā audio-vizuālā performance “Septiņi atmiņas grēki”. Performance notiks koncertzāles “Lielais dzintars” Kamerzālē.

Darbs ir balstīts amerikāņu psihologa Daniela L. Šaktera grāmatā “Septiņi atmiņas grēki”, kas pēta septiņus veidus kā cilvēks atcerās un aizmirst savas dzīves notikumus. Šie septiņi grāmatas paragrāfi tika izmantoti kā vadlīnijas performances septiņām tematiskajām daļām, kas atspoguļojas vizuālo un audiālo materiālu saturā un projektcijas/ atskaņošanas veidā.

Darba pamatā ir izmantota PSRS kara propagandas filma “Lielais Tēvijas karš”, kuras kadrus māksliniece reproducē izmantojot dažādas 16mm kino filmas manuālas kopēšanas tehnikas ar dažādām krāsām, kas gaismotas un filmas virsmas. Paralēli skaņā dzirdamas dažādas analogās audio lenšu cilpas, teramīns un optiskā skaņa no filmām. 

Izstādes kuratores: Solvita Krese, Inga Lāce un Andra Silapētere
Izstāde bez ieejas maksas būs apskatāma gan festivāla laikā, gan pēc tā – līdz pat 22. novembrim. Ieeja – bezmaksas. Darba laiks: Ot.-Pk. 12-17, S-Sv. 10-15, pirmd.-slēgts.  
Norises vieta: Mākslas telpa Civita Nova
Organizē: Lielais dzintars sadarbībā ar Latvijas Laikmetīgās mākslas centru un  Gētes institūtu Rīgā.
Atbalsta: Vācijas Federatīvās Republikas Ārlietu ministrija, Liepājas pašvaldība un  Valsts kultūrkapitāla fonds